U Zagrebu započela konferencija o promicanju međureligijskog dijaloga

U okviru programa predsjedanja Republike Hrvatske Vijećem Europske unije u Zagrebu je, u utorak 4. veljače, počela dvodnevna konferencija međureligijskog i multietničkog dijaloga “Ljudsko bratstvo – temelj mira i stabilnosti u svijetu” u organizaciji Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj, Lige muslimanskog svijeta i Hrvatske biskupske konferencije, a otvorili su je predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović i generalni tajnik Svjetske muslimanske lige (Rabita) Muhammed bin Abdul Karim Al-Issa.

Na međunarodnoj konferenciji “Ljudsko bratstvo – temelj sigurnosti i miru u svijetu”, generalni tajnik Lige muslimanskoga svijeta šeik Muhamed bin Abdul Kerim El ‘Issa istaknuo je da ga raduje što se Hrvatska odlučila za promicanje zajedničkoga života, a ne apstraktne teme suživota.

Pozdravljajući okupljene, predsjednik Hrvatske biskupske konferencije mons. Želimir Puljić podsjetio je da je prošle godine upravo 4. veljače 2019. papa Franjo u prigodi prvog posjeta u povijesti Arapskom poluotoku potpisao „Deklaraciju o ljudskom bratstvu za mir u svijetu i zajednički suživot“ skupa s imamom džamije Al-Azhar, Ahmadom Al-Tayyibom u Abu Dhabiju.

“Nakon potpisivanja Deklaracije Papa Franjo je kazao kako „nema alternative: Ili gradimo budućnost zajedno, ili neće biti budućnosti“, te dodao da se „religije ne mogu odreći hitnog zadatka gradnje mostova među narodima i kulturama“. U svom govoru usredotočio se na teme „bratstva, suradnje, obrazovanja, pravde i uključenosti“. Deklaraciju, koja obvezuje vjerske vođe da rade zajedno i odbacuju svaki vid nasilja i radikalizma, supotpisao je i šeik Mohammed bin Rashid Al-Maktoum, premijer Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) koji je bio domaćin svečanosti u glavnom gradu Abu Dhabiju”, istaknuo je predsjednik HBK zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Podsjetio je i na encikliku „Pacem in terris“ (Mir na zemlji, 1963.) koju je objavio papa Ivan XXIII. u kojoj se svojski zauzeo za ljudsko dostojanstvo i za mir u svijetu u vrijeme kad je svijet bio na rubu globalnoga sukoba.

“Enciklika je stoga naišla na dobar prijem među katolicima i u čitavom svijetu. Jer, ‘Dobri papa’, kako su zvali Ivana XXIII., obratio se svim ljudima dobre volje, progovorio o svijetu bez granica i blokova, zauzeo se za prevlast dijaloga i pregovaranja u diplomaciji, te pozdravio i pozvao ljude neka se okupljaju oko onoga što ih ujedinjuje. Enciklika je bila poziv na suradnju i razum protiv bezumlja i ratovanja“, istaknuo je nadbiskup Puljić.

Muftija i predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj, akademik Aziz Hasanović ustvrdio je kako vjerski dijalog nema alternativu što se očituje i u sustavnu dijalogu Islamske zajednice i Katoličke crkve što potvrđuje da se u Hrvatskoj živi zajedno, a ne samo obitava jedan pokraj drugoga.

Pozdravljajući okupljene predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković poručio je kako u globaliziranom svijetu, uvažavanje pluralnosti, heterogenosti te vjerske i kulturne raznolikosti ključan izazov te da se Hrvatska zalaže za sveobuhvatnu obvezu poštivanja i zaštite ljudskog dostojanstva. “Koristim ovu prigodu Ligi muslimanskog svijeta i Mešihatu Islamske zajednice u Hrvatskoj, te Hrvatskoj Biskupskoj Konferenciji zahvaliti na organizaciji ove Konferencije, koja za vrijeme hrvatskog predsjedanja Vijećem Europske unije poziva na zajedništvo i dijalog – neizostavni i temeljni preduvjet dobrih odnosa. Drago mi je da smo o ovoj inicijativi razgovarali prije više od godinu i pol dana i da ste je ovako uspješno i kvalitetno realizirali i time obogatili ukupne aktivnosti u Republici Hrvatskoj tijekom ovih šest mjeseci. Rado se i na današnji dan prisjećam Povelje o ljudskom bratstvu koju su papa Franjo i veliki Imam kairskog sveučilišta Al-Azhar potpisali 4. veljače prošle godine. Povelje koja u svom uvodu poziva sve vjernike, a preko njih i njihove religije i sve ljude dobre volje, da njeguju bratske odnose putem međusobnog upoznavanja i dijaloga“, kazao je okupljenima premijer Plenković. Vlada, naglasio je, vodi konstruktivan dijalog sa svim crkvama i vjerskim zajednicama u Hrvatskoj, posebno s Katoličkom crkvom kao najvećom i najznačajnijom vjerskom zajednicom u Hrvatskoj te istodobno potiče dijalog među pripadnicima različitih vjerskih zajednica radi daljnjeg razvoja razumijevanja i međureligijske suradnje.

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović rekla je kako je Hrvatska “ovoga trenutka srce Europe” istaknuvši kako je ova inicijativa dragocjena prigoda da se Hrvatska predstavi kao država koje promiče najviše standarde vjerskih prava i dijaloga te je za svoj doprinos razvoju međureligijskoga dijaloga primila je priznanje organizatora konferencije.

Na dvodnevnoj konferenciji bit će u pet panela održano 30 izlaganja koja će s različitih motrišta progovoriti o temi konferencije.

Izvor: www.ika.hkm.hr