Kumstvo

Ovdje se mogu pronaći sve potrebne informacije o kumstvu, uvjetima i potrebnim dokumentima koji se izdaju prije slavlja. Za sva pitanja koja nisu navedena na ovoj stranici možete se javiti u župni ured, e-mailom ili telefonski.

Tko može biti kum na krštenju ili potvrdi?

Kum na krštenju ili potvrdi može biti vjernik koji je primio sakramente krštenja i potvrde, a ako je u braku i sakrament kršćanske ženidbe.

Tko ne može biti kum na krštenju i potvrdi?

Kum ne može biti osoba koja nije krštena ili vjernik koji je primio samo sakrament krštenja. Kum ne mogu biti niti osobe koje su samo civilno vjenčane ili su rastavljene nakon sklapanja crkvenog braka i ponovno civilno vjenčane ili žive u novoj izvanbračnoj zajednici.

Može li kum biti netko je primio sakrament krštenja i potvrde, a rastavljen je i nije sklopio novi brak ili ne živi u novoj izvanbračnoj zajednici?

Vjernik koji je primio sakramente kršćanske inicijacije, a nakon rastave živi sam može biti kum na krštenju ili krizmi te pristupati sakramentu pričesti.

Tko može biti svjedok (kum) kod sklapanja crkvene ženidbe?

Svjedok (kum) kod sklapanja sakramenta kršćanske ženidbe može biti bilo koja punoljetna osoba, bez obzira da li je krštena ili ne. Osim punoljetnosti nije potreban niti jedan drugi uvjet.

Što učiniti ako osoba želi biti kum na krštenju ili potvrdi, a nema niti jedan sakrament?

Ako osoba nije krštena, potrebna je najprije slobodna želja da postane kršćaninom i primi sakramente kršćanske inicijacije. Priprava za primanje sakramenata kroz katekumenat u župi traje nekoliko mjeseci te iziskuje osobni trud i posvećenost izboru životnog opredijeljenja. Primanje sakramenata samo zbog kumstva nije prihvatljivo, već katekumenat treba biti plod osobnog izbora i želje da se kršćanstvo prihvati kao stil života.

Što učiniti ako vjernik želi biti kum na krštenju ili potvrdi, a primio je samo sakrament krštenja?

Ako vjerniku koji je primio samo sakrament krštenja nedostaje sakrament potvrde, uz osobnu želju i odluku te kroz pripravu od nekoliko mjeseci u župi može primiti i sakrament potvrde.

Što učiniti ako vjernik želi biti kum na krštenju ili potvrdi, a vjenčan je samo civilno ili živi u izvanbračnoj životnoj zajednici?

Vjernik dok god je samo u civilnom braku ili izvanbračnoj zajednici ne može biti kum na krštenju i potvrdi. Ako postoje uvjeti i želja da se brak ozakoni i pred Bogom u kršćanskom sakramentu ženidbe, supružnike se poziva da sklope kršćanski brak. Ponekad su životne okolnosti ili specifične situacije dovele do odgađanja sklapanja braka u crkvi, no ako su ispunjeni svi uvjeti ne treba odgađati uređivanje životne i obiteljske situacije.

Što učiniti ako vjernik želi biti kum na krštenju ili potvrdi, sklopio je kršćanski sakrament ženidbe pa se rastavio i sklopio novu civilnu ženidbu ili živi u novoj izvanbračnoj zajednici?

Ako je prvi brak sklopljen u crkvi i pravovaljan je, vjernik koji živi u drugom civilnom braku ili u novoj izvanbračnoj zajednici nažalost ne može biti kum kod sakramenta krštenja ili potvrde prema aktualnom Zakoniku kanonskog prava. U slučaju da kod prvog crkvenog braka postoje elementi za proglašenje ništavosti, potrebno je pokrenuti postupak pred mjerodavnim crkvenim sudom. Više informacija može se pronaći na http://www.mszg.hr.

Može li vjernik koji nije u braku biti kum na sakramentu krštenja ili potvrde?

Svaki vjernik koji je primio sakramente krštenja i potvrde, a još nije u crkvenom braku i ne živi u civilnom braku ili izvanbračnoj životnoj zajednici može biti kum na sakramentu krštenja ili potvrde.

Zašto su takvi uvjeti za kumstvo kod sakramenta krštenja i potvrde?

Kumstvo kod sakramenta krštenja i potvrde nije samo društveni ili obiteljski događaj i odnos, već je važan duhovni događaj u životu osobe koja prima sakrament krštenja ili potvrde i za vjernika koji je kum. Od kuma koji će pratiti kroz život krštenu ili potvrđenu osobu iziskuje se čestitost osobnog života i svjedočenje kršćanskih vrijednosti. To podrazumijeva i regularnost u sakramentalnom životu. Ako postoje uvjeti i želja te se prepoznaje važnost kumstva, vjernik se treba potruditi primiti sve sakramente kako bi mogao svjedočiti kršćanski život kojim nastoji i sam živjeti.

Može li se u župi Krista Kralja pristupiti pripravi za sakramente kršćanske inicijacije?

U župi Krista Kralja odrasle osobe koje žive na području župe ili župljani kojima nedostaje pojedini sakrament mogu pristupiti pripravi za sakramente krštenja, pričesti i/ili potvrde. Na početku pastoralne godine u listopadu mogu se javiti svećenicima na župi i započeti individualnu pripravu koja završava u uskrsnom vremenu.

Što je potrebno od dokumenata za kumstvo na krštenju ili potvrdi u vlastitoj župi?

Ako je vjernik kum na slavlju krštenja ili potvrde u župi u kojoj živi i u kojoj je primio sakramente, dovoljno je kod dogovora za slavlje navesti ime kuma, a potrebne informacije o primljenim sakramentima pronaći će se u župskim matičnim knjigama. Ako u župi gdje živi kum nije primio sakramente, treba u župi krštenja zatražiti potvrdnicu o primljenim sakramentima.

Što je potrebno od dokumenata za kumstvo na krštenju ili potvrdi u drugoj župi?

Ako je vjernik kum u drugoj župi treba u vlastitoj župi gdje živi zatražiti posvjedočenje o kumstvu. U taj se dokument upisuju podaci o primljenim sakramentima te župnik posvjedočuje da je osoba prikladna za kuma kod krštenja ili potvrde. Ako u župi gdje živi kum nije primio sakramente, treba u župi krštenja zatražiti potvrdnicu o primljenim sakramentima na temelju koje se izdaje posvjedočenje.

Kojoj župi se pripada nakon selidbe ili promjene prebivališta?

Župljaninom pojedine župe postaje se nakon 6 mjeseci neprekinutog boravka na istoj adresi, bez obzira na prijavu boravišta ili prebivališta.

Koja je razlika između potvrdnice i posvjedočenja?

Potvrdnicu može izdati svaka župa u kojoj je vjernik primio pojedini sakrament kao potvrdu primanja, međutim sama potvrdnica nije dovoljna za kumstvo, već je potrebno posvjedočenje župnika župe u kojoj kum živi. Izdano posvjedočenje predaje se u župu gdje se slavi sakrament krštenja ili potvrde.

Mogu li se posvjedočenje ili potvrdnica zatražiti e-mailom?

Samo u iznimnim slučajevima zbog udaljenosti ili hitnosti u župi Krista Kralja mogu se potvrdnica ili posvjedočenje poslati e-mailom ili ih može preuzeti druga osoba iz užeg kruga obitelji. Kako bi župnik upoznao vjernika koji želi biti kum, ukoliko ga već ne poznaje, i da se uvjeri o prikladnosti kumstva, potrebno je da vjernik dođe osobno i zatraži posvjedočenje.

Kada se može zatražiti izdavanje potvrdnice ili posvjedočenja?

Potvrdnicu ili posvjedočenje vjernik može zatražiti u župi Krista Kralja radnim danom u uredovno vrijeme od 17 do 18 sati ili u nekom drugom terminu prema dogovoru telefonski ili e-mailom.

Što je potrebno od dokumenata da se bude svjedok (kum) na vjenčanju?

Budući da za sakrament vjenčanja, osim punoljetnosti, nisu propisani posebni uvjeti potrebna je jedino osobna iskaznica ili kopija iskaznice koju će zaručnici ponijeti u nadležni državni matični ured za prijavu podataka i dobivanje Potvrde o ispunjavanju pretpostavki za sklapanje braka u vjerskom obliku.